Polacy z brązowymi medalami Mistrzostw Europy w siatkówce. Włosi ze złotem

Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn zdobyła brązowy medal podczas tegorocznych Mistrzostw Europy, których faza finałowa odbyła się w katowickim Spodku. Po półfinałowej porażce ze Słowenią, Biało-Czerwoni musieli walczyć o brązowy medal z Serbami, czyli Mistrzami Europy sprzed trzech lat. Po jednostronnym widowisku i pewnej wygranej, podopieczni Vitala Heynena powtórzyli wyczyn z ostatniego europejskiego czempionatu i ponownie sięgnęli po brązowy medal, choć wielu z nich może uznać to za porażkę. Ostatecznie mecz z Serbami zakończył się wynikiem 3:0. Mistrzami Europy zostali znakomicie dysponowani na tym turnieju Włosi, którzy w wielkim finale wygrali po emocjonującym spotkaniu 3:2 ze Słowenią.

Pełna dominacja od początku do końca meczu o brązowy medal

Polscy siatkarze do meczu z Serbią przystąpili mocno podrażnieni po nieplanowanej porażce ze Słowenią w półfinale. Pierwszy set był niezwykle wyrównany i toczył się punkt za punkt aż do stanu 17:17. Wtedy to Polacy mieli dwie punktowe serie i odskoczyli Serbom na kilka oczek. Pozwoliło to na spokojne kontrolowanie meczu i pierwszy set zakończył się zwycięstwem Polaków 25:22. Zwycięstwo w pierwszej partii uskrzydliło Polaków, którzy bardzo pewnie rozpoczęli drugiego seta. Od razu wyszliśmy na kilkupunktowe prowadzenie, które sukcesywnie było powiększane. Ostatecznie set ten zakończył się wynikiem 25:16 dla Polaków, co w pełni odzwierciedla różnicę poziomów między oboma zespołami.

W trzecim secie Serbowie postawili wszystko na jedną kartę, jednak wciąż nie było to wystarczające na dobrze dysponowanych tego dnia podopiecznych Vitala Heynena. Polacy szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, które Serbom udało się jednak odrobić w końcówce meczu. Na szczęście od stanu 22:22 punkty zdobywali już tylko Biało-Czerwoni i to oni po raz drugi z rzędu sięgnęli po brązowy medal Mistrzostw Europy. Serbowie zakończyli turniej na pechowym, czwartym miejscu i nie udało im się nawiązać do rewelacyjnego występu sprzed trzech lat i mistrzostwa.

Brązowy medal można uznać za małą porażkę

Polscy siatkarze z pewnością brązowy medal mogą uznać za małą porażkę. Nasi reprezentanci byli uznawani za głównego faworyta do zdobycia Mistrzostwa Europy, zwłaszcza po nieudanych dla nas Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, gdzie odpadliśmy już w ćwierćfinale. To znakomita generacja polskich siatkarzy, których stać na wielkie sukcesy. W ostatnich latach zdobywamy medale, jednak wciąż brakuje postawienia kropki nad I, czyli zdobycia głównego trofeum.

Mimo wszystko powinniśmy się cieszyć z kolejnego medalu polskich siatkarzy, którzy od lat zaliczani są do ścisłej czołówki tego sportu i regularnie walczą o najwyższe laury. To kolejny duży sukces, który nie do pomyślenia jest w innych sportach drużynowych, dlatego nie wolno tego bagatelizować. Gratulujemy tego sukcesu naszym siatkarzom i życzymy jeszcze lepszych występów na siatkarskich boiskach całego świata.

Pożegnalny turniej Vitala Heynena

Tegoroczne Mistrzostwa Europy to pożegnalny turniej belgijskiego trenera Vitala Heynena z polską kadrą siatkarzy. Informacje o tym przedostały się do mediów jeszcze przed rozpoczęciem turnieju, co również mogło mieć wpływ na dyspozycję siatkarzy. Decyzję o rozstaniu z tym szkoleniowcem podjęli prezesi Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Warto jednak oddać mu to, co zrobił dla polskiej siatkówki na przestrzeni ostatnich lat.

Biało-Czerwoni pod wodzą Vitala Heynena wystąpili w 9 turniejach, z czego z 7 wrócili z medalami. Zdecydowanie najważniejszym z nich było złoto na Mistrzostwach Świata w 2018 roku. Ponadto w kolekcji trofeów Vitala Heynena z polską kadrą znajdują się dwa brązowe medale Mistrzostw Europy (2018, 2021), srebrny medal Ligi Narodów 2021, srebro Pucharu Świata 2019, brąz Ligi Światowej 2019 oraz wygrane kwalifikacje olimpijskie i awans na igrzyska w Tokio, gdzie odpadliśmy w 1/4 finału.

Reprezentacja Włoch z Mistrzostwem Europy

Ogromnych emocji kibicom dostarczył mecz finałowy, w którym spotkali się pogromcy Polaków – Słoweńcy oraz Włosi. W spotkanie lepiej weszła reprezentacja Słowenii, która wygrała pierwszego seta 25:22. Włosi jednak szybko doprowadzili do wyrównania po zwycięstwie 25:20. Trzeci set to również wyrównana walka i lepsza dyspozycja Słoweńców, którzy wygrali 25:20. To jednak wszystko, na co było ich stać tego wieczora. Później to reprezentanci Włoch okazali się bezkonkurencyjni i wygrali 25:20, dzięki czemu o wszystkim miał zadecydować tie-break. W nim również Włosi okazali się lepsi i wygrali 15:11, dzięki czemu zdobyli złote medale Mistrzostw Europy, a Słoweńcy po raz drugi z rzędu wywalczyli srebro. Mecz ten bez wątpienia zasługiwał na miano finału, ponieważ obie reprezentacje zagrały na najwyższym poziomie. Szkoda tylko, że w spotkaniu o złoto zabrakło Polaków.

Wyniki fazy pucharowej Mistrzostw Europy

Poniżej przedstawiamy wyniki fazy pucharowej Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn