Czy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle obroni tytuł w Pucharze Polski?

ZAKSA Kędzierzyn Koźle vs Aluron CMC Warty Zawiercie w Pucharze Polski

W sobotę 25 lutego odbędzie się mecz półfinałowy w ramach siatkarskiego Pucharu Polski. Drużyna ZAKSY Kędzierzyn-Koźle będzie podejmować ekipę Aluron CMC Warty Zawiercie. Co jasne, faworytami tego starcia będą siatkarze ZAKSY, którzy przystąpią do rywalizacji jako obrońcy tytułu. Dominacja ZAKSY w tych rozgrywkach trwa już od dobrych kilku lat. Ostatnią edycją wygraną przez inny zespół był Puchar Polski 2017/2018, który trafił do zawodników Trefla Gdańsk. Dlatego wszyscy kibice siatkówki zastanawiają się nad tym, czy ZAKSA po raz kolejny zdoła obronić tytuł. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Analiza aktualnej formy drużyny i jej historycznych wyników

Jak już wspomnieliśmy, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to zespół, który w ostatnich latach zupełnie zdominował rozgrywki Pucharu Polski. Tym samym stawianie jakiejkolwiek innej drużyny w roli faworyta byłoby pozbawione sensu. Co więcej, znakomita forma ZAKSY objawia się na tylko w tych rozgrywkach.

ZAKSA stała się bowiem fenomenem na skalę całej siatkarskiej Europy. Najlepszym tego dowodem było zdobycie oraz późniejsza obrona tytułu siatkarskiej Ligi Mistrzów. To dokonanie sprawiło, że o ZAKSIE usłyszeli kibice siatkówki z całego kontynentu.

Oczywiście żadna drużyna nie może wiecznie wygrywać, a ostatnie wyniki ZAKSY pokazują, że mistrzowie mogli złapać lekką zadyszkę. W aktualnej tabeli PlusLigi ZAKSA zajmuje dopiero 4. lokatę. Ich bilans to 17 zwycięstw i 7 porażek. Dla porównania – Warta Zawiercie (przy jednym rozegranym spotkaniu więcej) zgromadziła 20 zwycięstw i 5 porażek.

Porównanie sił i formy drużyn – czy ZAKSA obroni tytuł?

W grze o Puchar Polski, poza ZAKSĄ i Wartą Zawiercie, pozostały jeszcze dwie drużyny. Jedną z nich jest obecny lider tabeli PlusLigi – Asseco Resovia Rzeszów. Siatkarzom z Rzeszowa udało się do tej pory wygrać 20 ligowych spotkań na 24 rozegrane mecze. Ich rywalami w walce o finał Pucharu Polski będą siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Drużyna ta już od kilku lat jest uznawana za największych rywali ZAKSY.

To najlepiej więc pokazuje, że ewentualną zadyszkę siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla mogą dość łatwo wykorzystać inne zespoły.

Jak bukmacherzy oceniają szanse ZAKSY na obronę tytułu?

Największy polski bukmacher, czyli firma STS, wystawił już kursy na zwycięzców Pucharu Polski. Bukmacher jednoznacznie stawia ZAKSĘ w roli faworyta tych rozgrywek. Jednak sama wysokość kursów sugeruje, że niespodzianka w tym turnieju może być całkiem realna. Oto aktualne kursy:

  • ZAKSA – 2,10;
  • Jastrzębski Węgiel – 4,25;
  • Asseco Resovia Rzeszów – 4,25;
  • Aluron CMC Warta Zawiercie –7,50.

Jeśli więc chodzi o typy bukmacherskie, siatkówka krajowa i europejska wciąż jest zdominowana przez ZAKSĘ.

Przegląd historycznych występów i sukcesów ZAKSY

W XXI wieku zawodnicy ZAKSY aż 9-krotnie sięgali po Puchar Polski. Po raz pierwszy udało im się to w 2000 roku. Dlatego tegoroczna edycja PP może być zupełnie wyjątkowa. Gdyby bowiem ZAKSIE po raz kolejny udało się zdobyć tytuł, byłoby to już dla klubu symboliczne trofeum numer 10.