Mistrzostwa Europy 2023 w siatkówce kobiet: Wstępne informacje

Data i miejsce rozgrywania Mistrzostw Europy 2023.

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet zbliżają się wielkimi krokami. Ich gospodarzami w dniach 15 sierpnia – 3 września będą 4 kraje: Niemcy, Włochy, Estonia, Belgia. Mecz otwarcia Mistrzostw Europy Włochy – Rumunia odbędzie się 15 sierpnia w Weronie. Wielki finał zaplanowano na 3 września w Brukseli. Tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat bronią Włoszki.

Reprezentacje biorące udział w turnieju.

O tytuł najlepszej siatkarskiej ekipy na Starym Kontynencie powalczą w sumie 24 reprezentacje. W tym gronie są Polki. Podopieczne Stefano Lavariniego, trzeci zespół tegorocznej Ligi Narodów, na rozpoczynających się niebawem Mistrzostwach Europy zagrają w grupie A. Ich rywalkami będą: Belgijki, Węgierki, Serbki, Słowenki i Ukrainki. W roli faworytek do tytułu mistrzyń Europy upatrywać należy wspomniane wcześniej obrończynie trofeum – Włoszki, zawsze groźne Serbki, nieobliczalne Turczynki. “Czarnym koniem” imprezy mogą być Polki. 

Historia Mistrzostw Europy w siatkówce kobiet.

Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet rozgrywane są od 1949 roku. Co ciekawe już pierwsza ich edycja, właśnie w 1949 roku, rozgrywana w Czechosłowacji okazała się szczęśliwa dla Polski. Biało-czerwone sięgnęły wtedy po brąz. Dotychczas rozegrano 32 edycje Mistrzostw Europy. Najwięcej medali z tej imprezy(wszystkie kolory) ma ZSRR – 17. Polki plasują się na 5. miejscu tego zestawienia z dorobkiem 11 medali.

Polska w Mistrzostwach Europy – poprzednie edycje.

Jeśli chodzi o występy Polek na Mistrzostwach Europy nie opuściły ani jednej edycji. Polscy kibice mają powody do zadowolenia. Polki mają na swoim koncie dotychczas 11 medali Mistrzostw Europy. Najlepsze lata to 2003 i 2005 kiedy na parkietach Turcji i Chorwacji Polki pod wodzą Trenera Andrzeja Niemczyka sięgnęły po złoty medal. Ostatni raz biało-czerwone na podium Mistrzostw Europy stanęły w 2009 roku kiedy impreza ta rozgrywana była… w Polsce.

Gdzie oglądać Mistrzostwa? Transmisje na żywo.

Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet będzie można śledzić za pośrednictwem sportowych anten Telewizji Polsat. Mecze reprezentacji Polski zobaczymy także na antenie TVP Sport.