Polska drużyna siatkówki w Lidze Narodów: Zwycięstwo nad Włochami i porażka z USA to kolejne wyzwanie dla reprezentacji.

Polacy pewnie wygrywają z Finami i meldują się w ćwierćfinale Mistrzostw Europy

Jeśli chodzi o jakąś dyscyplinę sportową, z której Polacy mogą być w świecie dumni, na pewno jest nią siatkówka. “Biało-czerwoni” są aktualnym liderem rankingu FIVB i zbierają do niego punkty dzięki kolejnym wygranym w Lidze Narodów siatkarzy. Jak sobie radzą polscy gracze w tych rozgrywkach?

Polska vs Włochy w Lidze Narodów 2023. Włosi nie są zadowoleni z gry rodaków 

Z punktu widzenia “biało-czerwonych” szalenie ciekawie zapowiadały się spotkania grupy 3 Ligi Narodów, gdzie przyszło im mierzyć się m.in. z Włochami. Reprezentacja Italii jest drugą siłą globu w tej dyscyplinie wg FIVB, a w dodatku udało jej się zwyciężyć w ostatnich mistrzostwach świata! Dlatego też mecz tych drużyn był niezwykle prestiżowy. Tym bardziej więc Polacy mogli się cieszyć, że po nieco ponad dwugodzinnej rywalizacji udało im się pokonać Włochów 3:1, co przełożyło się na sety: 19:25, 26:28, 25:18, 20:25.

Italia była “nakręcona” po odniesieniu pięciu kolejnych wygranych, więc porażka z “Orłami” była dla nich jak kubeł zimnej wody wylany na głowę. Włoska prasa określała Polskę jednym z najgroźniejszych rywali na arenie międzynarodowej. Pisano o tym, że przegrana skomplikowała grupową sytuację reprezentacji (choć koniec końców i tak awansowała do fazy finałowej) i że siatkarze zmarnowali zbyt dużo okazji i piłek, popełniali proste błędy. Niektórzy mówili o “wstrząsie”, jakiego doznała tamtejsza kadra.

Polska vs USA w Lidze Narodów 2023. Bolesna porażka, co poszło nie tak?

Dla Polski wygrana z Włochami była o tyle cenna, że dzień wcześniej uległa ona trzeciej najsilniejszej reprezentacji wg FIVB – Stanom Zjednoczonym. Dobrą reakcję siatkarzy należy docenić tym bardziej, że zostali zdemolowani przez Amerykanów aż 3:0. W pewnym sensie było to… do przewidzenia, bo już dwa wcześniejsze spotkania Ligi Narodów – z Niemcami i Holandią – “biało-czerwoni” wygrywali ledwo co, po tie-breakach.

Z USA Polacy byli rozkojarzeni, często się mylili, mieli kłopoty z zagrywką, a selekcjoner Nikola Grbić nie był w stanie trafnie zareagować poprzez zmiany personalne i taktyczne. W trzecim secie “Orły” rzuciły wszystko na jedną kartę i przez pierwszą jego część grały dobrze – ale potem znów wszystko się posypało i Stany Zjednoczone wygrały. Prócz aspektów czysto siatkarskich, które tego dnia wyraźnie u Polaków szwankowały, zwracano także uwagę na mocne zapełnienie kalendarza.

Zmęczenie reprezentacji nie może dziwić, bo od jakiegoś czasu rozgrywa ona ogromną liczbę spotkań. Jak nie Klubowe Mistrzostwa Świata, to rozbudowany Puchar Świata i eliminacje olimpijskie, także Liga Narodów często bywa postrzegana jako zbyt “rozciągnięta”. To sprawia, że siatkarze mają zbyt mało czasu na regenerację, przez co raz na jakiś czas wpadają w fizyczne “dołki”. Skargi na przesadne eksploatowanie sportowców płyną z różnych stron, a tak swego czasu wypowiedział się francuski trener Laurent Tillie: – Załóżmy że jakaś europejska drużyna gra w niedzielę w finale mistrzostw Europy, a już dwa dni później, we wtorek, Polacy muszą w Japonii rozgrywać pierwszy mecz Pucharu Świata. Tak to na tę chwilę zaplanowano. To głupota i brak szacunku dla zawodników – powiedział szkoleniowiec.

Gdzie odbędzie się finał Ligi Narodów 2023?

W tym roku zaszczyt goszczenia finału Ligi Narodów siatkarzy przypadnie Polsce. Faza finałowa rozgrywek została zaplanowana na dni 19-23 lipca, a areną zmagań będzie Ergo Arena na granicy Sopota i Gdańska. Finał Ligi Narodów siatkarzy odbędzie się 23 lipca o godzinie 20:00.

Czy Polska zagra w finale Ligi Narodów 2023?

Wszystko zależy od “biało-czerwonych”. Harmonogram Ligi Narodów stoi na etapie ćwierćfinału, w którym Polacy zagrają z zawsze groźną Brazylią. Siatkarze znad Wisły muszą pokonać “Canarinhos”, potem przejść przez półfinał, by w końcu dotrzeć do finału.

Liga Narodów 2023. Skład Reprezentacji Polski.

W składzie, jaki desygnował na tegoroczną Ligę Narodów trener Nikola Grbić, ponownie zjawili się liderzy reprezentacji w postaciach Bartosza Kurka czy Wilfredo Leona, których zabrakło w kadrze w Nagoi na początku czerwca. Skład reprezentacji Polski prezentuje się następująco:

 • rozgrywający: Jan Firlej, Grzegorz Łomacz;
 • przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Wilfredo Leon, Artur Szalpuk;
 • środkowi: Sebastian Adamczyk, Norbert Huber, Jakub Kochanowski, Karol Urbanowicz;
 • atakujący: Dawid Dulski, Bartosz Kurek;
 • libero: Kamil Szymura, Paweł Zatorski.

Liga Narodów 2023. Wyniki meczów.

Rywalizacja w Lidze Narodów rzutuje na stan ogólnej tabeli, w której każda z 16 ekip musi rozegrać 12 meczów. Te dzielone są na tzw. trzy tygodnie, a w każdym tygodniu znajdują się dwie grupy. W praktyce oznacza to więc, że Polacy musieli grać w trzech różnych grupach, w których zbierali punkty do ogólnej tabeli Ligi Narodów siatkarzy.

Jeżeli chodzi o wyniki reprezentacji Polski siatkarzy w Lidze Narodów 2023, to prezentują się one następująco:

 • Polska – Francja 3:1, grupa 2
 • Polska – Iran 3:2, grupa 2
 • Polska – Bułgaria 3:2, grupa 2
 • Polska – Serbia 0:3, grupa 2
 • Polska – Niemcy 3:2, grupa 3
 • Polska – Holandia 3:2, grupa 3
 • Polska – USA 0:3, grupa 3
 • Polska – Włochy 3:1, grupa 3
 • Polska – Słowenia 3:2, grupa 6
 • Polska – Brazylia 3:1, grupa 6
 • Polska – Kanada 3:0, grupa 6
 • Polska – Japonia 3:0, grupa 6