Polscy siatkarze z awansem do 1/8 Mistrzostw Europy!

Polscy siatkarze wyszli z fazy grupowej Mistrzostw Europy i awansowali do 1/8 ME!

Od początku września rozgrywane są Mistrzostwa Europy 2021 w piłce siatkowej mężczyzn, które w tym roku mają czterech gospodarzy. Mecze grupowe rozgrywane były w Polsce, Czechach, Finlandii i Estonii. W fazie pucharowej spotkania mecze do ćwierćfinałów rozgrywane będą zarówno w czeskiej Ostrawie oraz w Ergo Arenie w Sopocie, a walka o medale rozstrzygnie się w katowickim Spodku. Za nami już pierwsze grupowe rozstrzygnięcia. Swoją grupę pewnie pokonali Polacy, którzy odnieśli 5 zwycięstw i bez problemu awansowali do 1/8 Mistrzostw Europy. Zapraszamy na krótkie podsumowanie fazy grupowej Mistrzostw Europy 2021 w siatkówce mężczyzn.

O co grają Polacy na Mistrzostwach Europy?

Polscy siatkarze należą do grona głównych faworytów do zdobycia tytułu Mistrzów Europy 2021 w siatkówce mężczyzn. Dodatkowym atutem biało-czerwonych jest możliwość rozgrywania spotkań przed własną publicznością. Podopieczni Vitala Heynena mają również w sobie czystą, sportową złość, która w dużej mierze wiąże się z ich nieoczekiwanym i szybkim pożegnaniem się z turniejem olimpijskim w Tokio. Wiele wskazuje na to, że jest to także pożegnalny turniej z polską kadrą dla belgijskiego szkoleniowca, co dodatkowo nadaje mu znaczenia.

Trener zdecydował się na powołanie najmocniejszej kadry i nie ukrywa tego, że interesuje nas tylko złoty medal. Pierwsze zmagania grupowe potwierdzają to, że Polacy są dobrze dysponowani i mają duże szanse na to, by zagrać w wielkim finale Mistrzostw Europy, który rozegrany zostanie w katowickim Spodku. Póki co biało-czerwoni pewnie wygrali swoją grupę, a już w najbliższy weekend rozpoczną zmagania w fazie pucharowej turnieju. Trzymamy kciuki za ich powodzenie i sięgnięcie po Mistrzostwo.

Polacy najlepsi w grupie A

Podopieczni Vitala Heynena do Mistrzostw Europy przystępują z wielką ambicją oraz chęcią rehabilitacji po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Dodatkowym atutem naszych siatkarzy jest to, że swoje mecze rozgrywają na halach w Polsce, przy dopingu żywiołowo reagujących kibiców. Polacy od początku stawiani są w roli faworytów do zdobycia tytułu Mistrza Europy i udowodnili to w swoich meczach grupowych, choć nie obyło się również bez małych niespodzianek. Ostatecznie zdobyli komplet zwycięstw i z 14 punktami na koncie zajęli pierwsze miejsce w grupie.

Polscy siatkarze wygrywali kolejno: 3:1 z Portugalią, 3:2 z Serbią, 3:1 z Grecją, 3:0 z Belgią i 3:0 z Ukrainą. Zdecydowanie najtrudniejszym z rywali byli Serbowie, którzy również na turniej przyjechali z chęcią włączenia się do walki o medale. W pasjonującym meczu to Polacy okazali się lepsi, dzięki czemu zapewnili sobie lepsze rozstawienie w fazie pucharowej. Z punktu widzenia polskiego kibica trochę niepokoić mogą sety stracone z Portugalią i Grecją, jednak najważniejsze są zwycięstwa za 3 punkty i oby dalej to Polacy z siatkarskich boisk schodzili w roli zwycięzców. Kolejne miejsca za biało-czerwonymi w grupie A, zajęli Serbowie, Ukraińcy i Portugalczycy, którzy również awansowali do 1/8. Z turniejem na tym etapie pożegnały się reprezentacje Belgii i Grecji.

Tabela grupy A:

MiejsceReprezentacjaPunktyBilans zwycięstw i porażekBilans setów
1.Polska (awans)145 – 015:4
2.Serbia (awans)124 – 114:7
3.Ukraina (awans)73 – 29:11
4.Portugalia (awans)62 – 310:12
5.Belgia41 – 47:12
6.Grecja20 – 56:15

 

Włosi zdominowali grupę B

W gronie faworytów do zwycięstwa w grupie B rozpatrywano przede wszystkim reprezentacje Włoch oraz Słowenii, które w ostatnich miesiącach są doskonale dysponowane. Ostatecznie Słoweńcom przydarzyło się małe potknięcie na inaugurację turnieju, gdy przegrali 1:3 z Włochami. Zaliczyli oni jeszcze jedną porażkę w meczu bezpośrednim z Włochami i o drugie miejsce walczyli z Bułgarią. W bezpośrednim starciu tych zespołów lepsi okazali się Słoweńcy, którzy wygrali 3:0.

Ostatecznie grupę zdecydowanie wygrali Włosi, którzy zdobyli komplet 15 punktów i mają doskonały bilans 15:2 w setach. Kolejne miejsca za nimi zajęli Słoweńcy, Bułgarzy i Czesi, którzy również awansowali do 1/8 Mistrzostw Europy. Z grupy B z turniejem pożegnały się reprezentacje Białorusi i Czarnogóry, która nie zdobyła na tym turnieju choćby seta.

Tabela grupy B:

MiejsceReprezentacjaPunktyBilans zwycięstw i porażekBilans setów
1.Włochy (awans)155 – 015:2
2.Słowenia (awans)93 – 210:6
3.Bułgaria (awans)93 – 210:9
4.Czechy (awans)72 – 310:10
5.Białoruś62 – 37:10
6.Czarnogóra00 – 50:15

Sensacja w grupie C. Zwycięstwo Holandii

Do nieoczekiwanych rozstrzygnięć doszło w grupie C, gdzie to reprezentacja Holandii okazała się tą najlepszą. W grupie tej w roli zdecydowanych faworytów stawiani byli Rosjanie, jednak musieli oni uznać wyższość lepiej dysponowanych Holendrów, choć w bezpośrednim meczu zdołali z nimi wygrać. O pierwszym miejscu dla Oranje, zadecydowała porażka Rosjan z Turkami w ramach pierwszej kolejki rozgrywek grupowych. Z grupy poza Holendrami i Rosjanami wyszły również reprezentacje Turcji i Finlandii, która będzie przeciwnikiem biało-czerwonych w 1/8 Mistrzostw Europy.

Z turniejem po fazie grupowej w tej rywalizacji pożegnały się reprezentacje Hiszpanii, która nie ma ostatnio najlepszej passy oraz Macedonii Północnej. W hitowych starciach Turcy pokonali Rosjan 3:1, Rosjanie wygrali z Holendrami 3:2, a Holendrzy pewnie pokonali Turków 3:1. W ostatniej kolejce Turcy sensacyjnie przegrali jeszcze z Finlandią, co przesądziło o tym, że w grupie nie udało im się wyprzedzić faworyzowanych reprezentantów Rosji i ostatecznie zajęli 3 miejsce.

Tabela grupy C:

MiejsceReprezentacjaPunktyBilans zwycięstw i porażekBilans setów
1.Holandia (awans)134 – 114:5
2.Rosja (awans)114 – 113:7
3.Turcja(awans)103 – 212:8
4.Finlandia (awans)83 – 211:9
5.Hiszpania31 – 45:13
6.Macedonia Północna00 – 52:15

Mistrzowie Olimpijscy pewnie wygrali grupę D

Gdyby wierzyć statystykom, to zdecydowanie najlepszym zespołem fazy grupowej Mistrzostw Europy byli Francuzi, którzy zdominowali rywalizację w grupie D. W 5 meczach zdobyli oni komplet 15 punktów i stracili tylko jednego seta w pojedynku z Niemcami. Nie powinno to dziwiść zwłaszcza, gdy przypomnimy sobie doskonała dyspozycję Francuzów na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, gdzie sięgnęli po złoty medal.

Drugie miejsce w grupie zajęli Niemcy, a z awansu do kolejnej fazy turnieju mogą cieszyć się również reprezentanci Chorwacji i Łotwy. Do ciekawej sytuacji doszło w walce o 4 miejsce w grupie, gdzie Łotwa miała tyle samo zwycięstw (jedno), co Słowacja i Estonia, jednak wyprzedziła tamte drużyny punktami i lepszym bilansem setów. Słowacja i Estonia pożegnały się z turniejem na etapie grupowym.

Tabela grupy D:

MiejsceReprezentacjaPunktyBilans zwycięstw i porażekBilans setów
1.Francja (awans)155 – 015:1
2.Niemcy (awans)114 – 113:6
3.Chorwacja (awans)73 – 29:11
4.Łotwa (awans)51 – 48:13
5.Słowacja41 – 48:14
6.Estonia31 – 46:14

Znamy pary 1/8 finału Mistrzostw Europy. Polacy zagrają z Finlandią

Po rozstrzygnięciach grupowych poznaliśmy już drabinkę pucharową tegorocznych Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn. Polacy w meczu 1/8 zmierzą się w Gdańsku z reprezentacją Finlandii, która zajęła 4 miejsce w grupie C. Zdecydowanym faworytem tego spotkania będą biało-czerwoni, którzy przed własną publiczności będą chcieli potwierdzić swoją dobrą dyspozycję i sięgnąć po medal. Mecz podopiecznych Vitala Heynena, dla którego to prawdopodobnie pożegnalny turniej z polską kadrą, rozegrany zostanie w sobotę 11 września o godzinie 20:30. Tuż przed tym spotkaniem rozegrany zostanie mecz Rosja – Ukraina, który wyłoni potencjalnego rywala Polaków w 1/8, jeżeli Polakom uda się pokonać Finów.

Wśród innych par 1/8 bardzo ciekawie zapowiada się również starcie Serbii z Turcją. Zdecydowanym faworytem będą Ci pierwsi, jednak Turcy pokazali już na tym turnieju, że potrafią rywalizować z najlepszymi i w pierwszej kolejce grupowej pokonali oni Rosjan. Bardzo ciekawie zapowiada się również starcie Niemców z Bułgarami, gdzie również powinno dojść do emocjonującej potyczki o awans. Poniżej wszystkie pary 1/8 Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn. Mecze tej fazy rozgrywane będą od 11 do 13 września na halach w Gdańsku i czeskiej Ostrawie.

Pary 1/8:

  • Polska – Finlandia
  • Rosja – Ukraina
  • Holandia – Portugalia
  • Serbia – Turcja
  • Włochy – Łotwa
  • Niemcy – Bułgaria
  • Francja – Czechy
  • Słowenia – Chorwacja