Polacy pewnie wygrywają z Finami i meldują się w ćwierćfinale Mistrzostw Europy

Polacy pewnie wygrywają z Finami i meldują się w ćwierćfinale Mistrzostw Europy

Polscy siatkarze prowadzeni przez trenera Vitala Heynena bardzo pewnie pokonali reprezentantów Finlandii w meczu 1/8 Mistrzostw Europy. Spotkanie rozgrywane w Ergo Arenie w Gdańsku zakończyło się wynikiem 3:0, dzięki czemu Polacy awansowali już do ćwierćfinału Mistrzostw Europy, gdzie 14 września zmierzą się z wicemistrzami olimpijskimi z Tokio 2020, czyli Rosjanami. Zapraszamy na krótkie podsumowanie wygranego meczu z Finlandią. 

Pełna kontrola boiskowych wydarzeń 

Zdecydowanym faworytem meczu 1/8 byli Polacy, którzy potwierdzili dysproporcje w umiejętnościach na boisku. Dodatkowo biało-czerwonym pomagali żywo dopingujący kibice, ponieważ mecz ten był rozgrywany w hali Ergo Arena w Gdańsku. Polacy podrażnieni wcześniejszymi niepowodzeniami na Igrzyskach Olimpijskich i wspierani przez tysiące kibiców na trybunach i przed telewizorami, nie pozostawili swoim rywalom złudzeń.

Od początku pierwszego seta to podopieczni Vitala Heynena dyktowali warunki gry i szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Ostatecznie set ten zakończył się wygraną 25:16, co w pełni odzwierciedla różnice poziomów pomiędzy oboma zespołami. Drugi set zaczął się dużo bardziej wyrównane, a gra toczyła się punkt za punkt do wyniku 8:7 na korzyść Finów. Następnie wyższy bieg wrzucili biało-czerwoni, którzy wyszli już nawet na prowadzenie 10-cioma punktami. Ostatecznie drugi set zakończył się również wynikiem 25:16 i kibice mogli być spokojni. Tego dnia nie miało prawa już nic złego się wydarzyć. Trzeci set dla Polaków był już tylko formalnością i w nim znowu kontrolowali przebieg gry od początku do końca i bardzo szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Ostatecznie ostatni set tego spotkania zakończył się wynikiem 25:14, a Polacy pewnie pokonali Finów 3:0 i awansowali do ćwierćfinału Mistrzostw Europy, gdzie zmierzą się z Rosjanami. 

Znakomity mecz biało-czerwonych 

Wszyscy nasi reprezentanci w spotkaniu z Finlandią wyglądali bardzo dobrze. Zdecydowanie najjaśniejszym punktem naszej kadry ponownie okazał się Wilfredo Leon, który posyłał znakomite zagrywki, a do tego dołożył kilka punktów blokiem i 9 punktów atakiem ze skutecznością na poziomie 75%. Kolejne bardzo dobre spotkanie rozegrał również Bartosz Kurek, który atakował ze skutecznością 83% i w ten sposób zdobył aż 10 punktów. Trochę gorzej szło mu w polu zagrywki, jednak w skali całego meczu należy wymieniać go w gronie najlepszych graczy. 

Na bardzo dobre oceny zasłużyli również Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak i Fabian Drzyzga, który znakomicie kierował grą. Nieco słabiej w tym meczu wyglądali Kuba Kochanowski, Damian Wojtaszek i Piotr Nowakowski jednak wciąż byli oni poza zasięgiem bezradnych Finów. Po prostu gracze Ci przyzwyczaili nas do tego, że stać ich na zdecydowanie więcej i jesteśmy przekonani, że zobaczymy to już w kolejnym meczu z Rosją. Na boisku pojawili się również Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal i Grzegorz Łomacz, jednak grali zbyt krótko, by móc ich miarodajnie ocenić. 

Rosja wygrała z Ukrainą i będzie rywalem Polaków w Ćwierćfinale

Tak jak już wspomnieliśmy, w meczu ćwierćfinałowym rywalami Polaków będą Rosjanie, którzy również są stawiani w roli jednego z faworytów do zdobycia Mistrzostwa Europy. Na turniej mistrzowski Rosjanie przyjechali jednak w mocno okrojonym składzie, ponieważ trener Toumas Sammelvuo dał odpocząć kilku kluczowym zawodnikom po wymagających Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, gdzie zdobyli oni srebrny medal. W drodze do ćwierćfinału, Rosjanie najpierw zajęli drugie miejsce w grupie, gdzie zostali wypędzeni przez Holendrów. Wpływ na to miała porażka Rosjan w pierwszym meczu imprezy z Turkami. 

W 1/8 Mistrzostw Europy Rosjanie spotkali się z Ukrainą i spotkanie miało bardzo emocjonujący przebieg. Sensacją zakończył się pierwszy set, w którym skazywani na porażkę Ukraińcy wygrali 25:22. Zgodnie z oczekiwaniami jednak, w kolejnych setach to faworyzowani Rosjanie doszli do głosu i ostatecznie wygrali cały mecz 3:1. Kolejne sety zostały wygrane przez reprezentantów Rosji w stosunku 25:16, 25:22 i 25:22. 

Kiedy mecz z Rosją?

Ćwierćfinał Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn pomiędzy Polską i Rosją zostanie rozegrany we wtorek 14 września, a początek meczu zaplanowano na 20:30. Spotkanie to ponownie zostanie rozegrane przed polską publicznością w Ergo Arenie w Gdańsku. Wydaje się, że delikatnym faworytem tego spotkania powinni być Biało-Czerwoni, którzy zagrają przed własnymi kibicami i z rywalem w okrojonym składzie. Historia jednak uczy nas tego, że mecze z Rosjanami zawsze są emocjonujące i podopieczni Vitala Heynena będą musieli wznieść się na szczyt swoich możliwości, by powalczyć o awans do strefy medalowej Mistrzostw. 

Inne pary 1/8 Mistrzostw Europy

Pozostali ćwierćfinaliści Mistrzostw Europy zostaną wyłonieni w meczach, które zaplanowano na 12 i 13 września. Poniżej sześć pozostałych par 1/8 Mistrzostw Europy.


Mecze w Gdańsku:

Holandia – Portugalia
Serbia – Turcja

Mecze w Ostrawie (Czechy):
Włochy – Łotwa
Niemcy – Bułgaria
Słowenia – Chorwacja
Francja – Czechy