Mistrzostwa Świata w siatkówce w 2027 roku w Polsce! Wstępne informacje

Polska gospodarzem Mistrzostwa Świata w siatkówce w 2027 roku

Ach, cóż to był za wrzesień w kalendarzu polskiej męskiej siatkówki reprezentacyjnej!. Najpierw, 16 września, Polacy zdobyli w Rzymie złoty medal ME pokonując w finale na włoskiej ziemi gospodarzy i zarazem obrońców tytułu. To nie wszystko. 11 dni od tamtych wydarzeń kolejna kapitalna informacja. Mistrzostwa Świata 2027 odbędą się w… Polsce!

MŚ w siatkówce 2027 w Polsce! Co już wiemy?

Informacja o przyznaniu Polsce prawa do organizacji MŚ w siatkówce w 2027 roku zbiegła się niejako w czasie ze zdobyciem przez ekipę Nikoli Grbicia złotego medalu ME. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że nasz kraj chciał ubiegać się o organizację siatkarskiego mundialu w 2025 roku. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu tłumacząc to między innymi możliwością lepszego przygotowania się do tak dużego wydarzenia. Drugim, równie ważnym argumentem wysuwanym przez Polski Związek Piłki Siatkowej w kontekście ubiegania się o organizację MŚ 2027 był fakt, że trzy najlepsze reprezentacje z tej imprezy uzyskają automatyczną kwalifikację na IO 2028 w Los Angeles.  

Duże siatkarskie imprezy dla Polski 2014 i 2022

Polska po raz trzeci w historii zorganizuje MŚ Siatkarzy. Za pierwszym razem miało to miejsce w 2014 roku. Warto wspomnieć, że nasz kraj czynił starania, aby MŚ nad Wisłą odbyły się już w 2010 roku. Wtedy jednak na przeszkodzie stanęły zmiany organizacyjne w PZPS. Tematu jednak nie porzucono i po dobrym występie Polaków na MŚ 2006 ówczesny Prezydent FIVB, Ruben Acosta, podczas konferencji w Warszawie ogłosił przyznanie Polsce prawa do organizacji MŚ 2014. Oficjalne dokumenty w tej sprawie podpisano 16 marca 2012 roku w siedzibie FIVB w Lozannie.

Perfekcyjna organizacja turnieju i fantastyczna atmosfera na trybunach odbiła się szerokim echem na całym świecie. Znakomite recenzje wystawione Polsce przez członków FIVB były motorem napędowym do rozpoczęcia starań o kolejne MŚ. Najlepsze siatkarskie reprezentacje świata powróciły do naszego kraju przy okazji MŚ 2022. Polacy przejęli organizację MŚ w zeszłym roku od Rosji, która z racji inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku została wykluczona ze wszystkich imprez międzynarodowych. Szybka ścieżka przygotowawcza nie wpłynęła na obniżenie jakości imprezy. Wprost przeciwnie. Polska ponownie zebrała najwyższe noty od światowej federacji siatkówki za organizację MŚ.   

Ściany pomagają gospodarzom. Sukcesy Polaków na MŚ w siatkówce

Wyśmienita atmosfera na trybunach podczas MŚ zarówno w 2014 roku, jak i osiem lat później przełożyła się na kapitalną grę Polaków na parkiecie. Biało-czerwoni niesieni ogłuszającym dopingiem nie dawali szans kolejnym rywalom. W 2014 roku doprowadziło to naszych siatkarzy do wielkiego finału. W nim, w obecności ponad 12 tysięcy widzów, sięgnęli w katowickim “Spodku” po złoto wygrywając 3:1 z Brazylią.

Osiem lat później Biało-czerwoni także byli na najlepszej drodze do mistrzowskiej korony. Cały turniej grali jak z nut. Aż do finału… W nim zwycięski marsz naszych siatkarzy zastopowali niespodziewanie Włosi. Simone Giannelli i spółka przeszli przez cały turniej bez porażki. W finale tylko potwierdzając wyborną dyspozycję w całej imprezie i zasłużenie sięgając po złote medale MŚ 2022. 

Reprezentacja Polski w siatkówce. Cel – Igrzyska Olimpijskie!

Kolejna okazja do tego, aby to Polacy stanęli na najwyższym podium MŚ przed własną publicznością dopiero za cztery lata. Wcześniej, bo już teraz, aktualni ME rywalizują o przepustkę na IO 2024 w Paryżu. Biało-czerwoni są dopiero w początkowej fazie rywalizacji. Nikola Grbić w turnieju w Chinach nie może skorzystać z kontuzjowanego kapitana reprezentacji Polski – Bartosza Kurka. Atakujący Polaków od pewnego czasu ma kłopoty z biodrem. W jego miejsce w Chinach zobaczymy Bartłomieja Bołądzia. Pod nieobecność Bartosza Kurka funkcję kapitana reprezentacji Polski podczas kwalifikacji olimpijskich w Chinach pełnił będzie Aleksander Śliwka. 


Czytaj także:
Ranking najlepszych siatkarzy 2023. Kto w czołówce?