Polscy siatkarze jadą na Igrzyska Olimpijskie do Paryża!

Polscy siatkarze z kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu

Reprezentacja Polski siatkarzy w 2023 roku zgarnęła wszystko, co było do zdobycia. Liga Narodów, mistrzostwo Europy, tryumf w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Trener Nikola Grbić stworzył prawdziwego siatkarskiego potwora. A przecież to, co najważniejsze, czyli Igrzyska Olimpijskie w Paryżu dopiero przed nami!.

Polska – Holandia: Ostatni mecz eliminacji

Reprezentacja Polski w siatkówce ma za sobą długi i wymagający sezon. W jego trakcie ekipa Nikoli Grbicia wzięła udział zarówno w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy, jak i turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w przyszłym roku w Paryżu. Zwieńczeniem tego trudnego dla reprezentacji Polski sezonu, okraszonego między innymi udziałem w finale i medalem ME, miał być rozgrywany w Chinach od 30 września do 8 października turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Biało-czerwoni jechali do Azji, mając w pamięci udane dla nich mistrzostwa Europy. Nasza kadra miała świadomość, że turniej w Chinach będzie miał mocną obsadę i wystąpią w nim najlepsze drużyny. Mimo że Polska, jako lider rankingu FIVB, awans na igrzyska olimpijskie ma zapewniony, siatkarze reprezentacji Polski traktowali te kwalifikacje bardzo poważnie.

O tym, że ranga turnieju jest poważna, nasz zespół przekonał się już na samym początku imprezy. Trudne warunki naszym siatkarzom postawiła Belgia. Ostatecznie po pięciosetowym meczu górą była reprezentacja Polski. Dzień później rywalem reprezentacji Polski była Bułgaria. W tym przypadku był to mecz bez historii. Nasi siatkarze w pełni kontrolowali boiskowe wydarzenia, pewnie wygrywając 3:0. Po dwóch dniach przerwy w turnieju kolejnym przeciwnikiem reprezentacji Polski była niewygodna Kanada. Przedmeczowe przewidywania co do skali trudności okazały się trafione. Zwycięzcy tegorocznego siatkarskiego Euro długo nie umieli sforsować dzielnie walczących rywali. Ostatecznie to Polska mogła sobie dopisać po tym meczu w tabeli cenne dwa punkty. Polska miała za sobą już trzy mecze w tym turnieju i była coraz bliżej awansu na Igrzyska. Mimo dobrej sytuacji wyjściowej zarówno trener, jak i zawodnicy cały czas musieli być czujni. Sport niejedno już widział.

Do końca turnieju naszych siatkarzy czekały bowiem jeszcze mecze z Meksykiem, Argentyną, Holandią i gospodarzami turnieju – Chinami. Reprezentacja Polski 3:0 wygrała w tym turnieju jeszcze tylko raz, nie pozostawiając złudzeń Meksykanom. Następnie zawodnicy serbskiego szkoleniowca ograli Argentynę. Meczem, którym dawał awans i kwalifikacje do Paryża było starcie z Holandią. Nasi siatkarze co prawda przegrali pierwszą partię tego spotkania, ale w trzech kolejnych zagrali, jak na mistrzów Europy przystało. Polacy przypieczętowali w ten sposób awans i kwalifikacje. Na deser w finale turnieju Polacy zmierzyli się z Chinami i wygrali 3:2. Oprócz naszych siatkarzy awans na IO w Paryżu z turnieju w Chinach uzyskała Kanada. Wcześniej szanse na awans straciła Belgia, Kanada, Holandia, Argentyna, Meksyk, Bułgaria

Skład Reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie

Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn o awans do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu walczyła w bardzo mocnym składzie osobowym. Nie uległ on zmianie w porównaniu z tym, który wywalczył wcześniej mistrzostwo Europy. Nasi siatkarze zagrali w składzie:

  • Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartłomiej Bołądź
  • Rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz
  • Przyjmujący: Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Tomasz Fornal, Kamil Semeniuk, Bartosz Bednorz
  • Środkowi: Norbert Huber, Jakub Kochanowski, Karol Kłos,
  • Libero: Paweł Zatorski, Jakub Popiwczak

Pragniemy w tym miejscu uspokoić wszystkich fanów Bartosza Kurka. Kapitan reprezentacji Polski mężczyzn i jednocześnie najlepszy polski atakujący, według siatkarskiej bazy danych Volleybox za rok 2023, nie znalazł się w składzie Polski na turniej kwalifikacyjny w Chinach. Powodem była kontuzja biodra. Kapitana kadry na pewno zobaczymy w przyszłym roku na IO w Paryżu.

Kiedy Reprezentacja zagra pierwszy mecz na Igrzyskach Olimpijskich?

Jak wiemy, Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zaplanowane są w terminie 26 lipca – 11 sierpnia. Kibice nad Wisłą wiążą największe nadzieje z występem aktualnych mistrzów Europy na imprezie w Paryżu. Siatkarski turniej olimpijski zacznie się 27 lipca. Dokładny terminarz meczów siatkarzy na IO nie jest jeszcze znany.