Podsumowanie fazy grupowej Igrzysk Olimpijskich 2020

Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio - podsumowanie fazy grupowej z udziałem Polskiej Reprezentacji w siatkówce

Za nami już pierwsze rozstrzygnięcia w turniejów siatkówki mężczyzn podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Pierwszego sierpnia zakończyła się faza grupowa turnieju i poznaliśmy pary ćwierćfinałowe. Zapraszamy na krótkie podsumowanie rywalizacji w grupie A, gdzie grali Polacy oraz w grupie B, w której wyłoniono ich rywala w ćwierćfinałowym pojedynku.

Podsumowanie rozgrywek grupy A: Sytuacja Polaków

Zdecydowanie największych emocji dostarczały nam pojedynki w grupie A, w której występowała reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn. Trenerem naszej kadry od kilku lat jest Belg Vital Heynen, który nie ukrywał, że do Tokio lecimy po medal. Jak poszło Polakom w fazie grupowej i jak potoczyły się losy rywalizacji w tej grupie?

Na początku warto zacząć od Polaków. W swoim pierwszym meczu na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 zaliczyli sporą wpadkę i przegrali z dużo niżej notowanymi Irańczykami. Jak zawsze, mecz ten dostarczył wielu emocji również poza halą, ponieważ spotkania pomiędzy Iranem i Polską od lat są siatkarskimi meczami podwyższonego ryzyka. Tym razem również iskrzyło na boisku, a zwycięsko z tego boju wyszli Irańczycy. Można uznać to za sporą niespodzianką, choć jeszcze większą z perspektywy fazy grupowej wydaje się odpadnięcie Iranu już na tym etapie. O ile dla Polaków pierwszy mecz był zimnym prysznicem, o tyle dla Irańczyków były to dobre złego początki.

W kolejnych spotkaniach podopieczni Vitala Heynena stanęli jednak na wysokości zadania i do końca fazy grupowej w czterech kolejkach stracili już tylko seta. Nasza reprezentacja rozkręca się z meczu na mecz, co widać również po dyspozycji naszych liderów, w tym Bartosza Kurka i Wilfredo Leona. Warto odnotować również fakt, że w fazie grupowej w ograniczonym stopniu do dyspozycji trenera był Michał Kubiak, który zmagał się z urazem. Wierzymy w to, że w fazie pucharowej będzie mógł już zagrać w pełni swojej dyspozycji. W pozostałych meczach grupowych Polacy pokonywali kolejno: 3:0 Włochów, 3:1 Wenezuelczyków, 3:0 Japończyków i 3:0 Kanadyjczyków. Ostatecznie fazę grupową zakończyli na pierwszym miejscu w grupie, a dobra gra Polaków może być dobrym prognostykiem przed fazą pucharową.

Podsumowanie rozgrywek grupy A: Tabela końcowa

Miejsce za Polakami w końcowej tabeli grupy A zajęli Włosi, którzy w fazie grupowej musieli uznać wyższość Polaków. W pozostałych meczach wygrali. Do ostatniej kolejki toczyła się jednak rywalizacja o awans za ich plecami, która rozstrzygała się pomiędzy reprezentacjami Japonii, Kanady i Iranu. Ostatecznie trzecie miejsce w grupie zajęli Japończycy, którzy zagwarantowali sobie je w ostatnim meczu z Iranem, który wygrali 3:2. Konsekwencją tego spotkania jest odpadnięcie Iranu już w fazie grupowej. Przed tym zespołem znalazła się jeszcze Kanada, która w bezpośrednim starciu z Azjatami wygrała 3:0. Zdecydowanie najsłabszą drużyną grupy była Wenezuela, która zdołała ugrać tylko seta i to w meczu z faworyzowanymi Polakami.

Poniżej końcowa tabela grupy A:

 1. Polska (13 punktów, bilans setów 14:4)
 2. Włochy (11, 12:7)
 3. Japonia (8, 10:9)
 4. Kanada (7, 9:9)
 5. Iran (6, 9:11)
 6. Wenezuela (0, 1:15)

Podsumowanie rozgrywek grupy B: Tabela końcowa

W grupie B turnieju siatkarskiego na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 występowały prawdziwe potęgi siatkarskie, które walczyły o jak najlepszą pozycję. Nie obyło się również bez niespodzianek, a każdy z zespołów poniósł przynajmniej jedną porażkę. Rywalizację wygrali Rosjanie, którzy podczas Igrzysk występują jako reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. W hitowym starciu okazali się oni lepsi od Brazylijczyków, z którymi wygrali 3:0. W przedostatniej kolejce musieli jednak uznać wyższość Francuzów, którzy wygrali z Rosjanami 3:1. Drugie miejsce w grupie zajęła Brazylia, która wygrała 4 mecze.

Wielką sensacją jest zajęcie 3 miejsca w grupie B przez reprezentantów Argentyny. W fazie grupowej wygrali oni aż 3 mecze, w tym pięciosetowy bój z Francuzami. Awans ostatecznie zagwarantowali sobie w ostatnim meczu rozgrywek, gdzie pokonali 3:0 faworyzowanych Amerykanów. Po tym meczu, to reprezentanci Stanów Zjednoczonych odpadli z Igrzysk. Czwarte miejsce w tej grupie, czyli ostatnie premiowane awansem do ćwierćfinału, zajęli Francuzi i to oni będą rywalami Polaków w ćwierćfinale. Z turniejem pożegnali się Amerykanie i najsłabsza w grupie Tunezja, która nie wygrała żadnego spotkania. Poniżej końcowa tabela grupy B:

 1. Rosja (12, 13:5)
 2. Brazylia (10, 12:8)
 3. Argentyna (8, 12:10)
 4. Francja (8, 10:10)
 5. USA (6, 8:10)
 6. Tunezja (0, 3:15)

Jak wyglądają pary ćwierćfinałowe?

Po rozstrzygnięciach w grupach poznaliśmy pary ćwierćfinałowe. Zagrają w nich:

Polska – Francja

Włochy – Argentyna

Japonia – Brazylia

Kanada – Rosja

Wszystkie mecze tej fazy rozgrywek zostaną rozegrane 3 sierpnia. Pierwotnie Polacy z Francuzami mieli rozegrać swój mecz o godzinie 2:00 czasu polskiego, jednak został on przeniesiony na 14:30. Zwycięzca tej pary w półfinale zmierzy się z lepszym z rywalizacji Włochów z Argentyńczykami. W drugim półfinale zagrają lepszy z pary Japonia – Brazylia z lepszym z pary Kanada – Rosja. Półfinały zaplanowane są na 5 sierpnia, a mecz o trzecie miejsce oraz wielki finał odbędą się 7 sierpnia.

Czego możemy się spodziewać?

W roli głównych faworytów do zdobycia medali w turnieju siatkarskim na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 stawiane przed turniejem były reprezentacje Brazylii, Polski i Francji. Już teraz wiadomo, że jedna z nich nie zagra w półfinale. Wydaje się, że trzy pary ćwierćfinałowe mają zdecydowanych faworytów, jednak póki piłka w grze, wszystko jest możliwe. Mimo wszystko zaryzykujemy, że w półfinałach zmierzą się Brazylijczycy, Rosjanie, i Włosi. Zdecydowanie najbardziej wyrównanym meczem powinno być spotkanie Polaków z Francuzami i liczymy na to, że podopieczni Vitala Heynena przełamią ćwierćfinałową klątwę z poprzednich Igrzysk i awansują do strefy medalowej.