Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska – Kanada

Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska - Kanada

Za nami już wszystkie rozstrzygnięcia grupowe w turnieju siatkarzy podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Już po zwycięstwie w poprzedniej kolejce Polacy zapewnili sobie już awans do ćwierćfinału. W ostatnim meczu przypieczętowali jednak zwycięstwo w grupie i nie dali żadnych złudzeń Kanadyjczykom. Polacy pewnie pokonali przeciwników 3:0, którzy również awansowali do dalszej fazy turnieju. Zapraszamy na krótką relację z tego spotkania.

Polska – Kanada: mecz bez większej historii

Ostatnie spotkania dla biało-czerwonych były bardzo udane, a podopieczni Vitala Heynena pokazali, że porażka na inaugurację z Iranem była tylko wypadkiem przy pracy. W kolejnych czterech kolejkach Polacy pewnie pokonywali swoich przeciwników za 3 punkty i ostatecznie wygrali grupę A podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. W ostatnim spotkaniu ich rywalami była Kanada, z którą w ostatnich kilku spotkaniach polscy siatkarze stracili maksymalnie seta. W niedzielny mecz również Polacy weszli zdecydowanie lepiej i pierwszą partię zakończyli wynikiem 25:15.

W drugim secie trochę lepiej spisywali się goście, jednak ostatecznie to również Polacy wygrali 25:21 i prowadzili w meczu 2:0. Trzeci set był również popisem polskich siatkarzy, którzy w ostatniej partii tego meczu wygrali 25:16. Wynik 3:0 w meczu, który rozgrywany był bez większej historii, może napawać optymizmem przed spotkaniem ćwierćfinałowych. W ostatnich edycjach Igrzysk to właśnie na tym etapie odpadała reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn i wierzymy w to, że tym razem uda się przełamać tą klątwę.

Najlepiej punktujący siatkarze w meczu z Kanadą

Po słabszym występie przeciwko Japonii, na właściwe tory powrócił jeden z liderów naszej kadry, czyli Bartosz Kurek. Był on najlepiej punktującym siatkarzem spotkania i zdobył łącznie 17 punktów, w tym aż 5 blokiem. Wilfredo Leon w meczu z Kanadyjczykami zdobył 16 punktów, a na uwagę zasługuje pięć oczek zdobytych bezpośrednio zagrywką. Trzecim najlepiej punktującym polskim siatkarzem był środkowy Jakub Kochanowski, który zdobył 9 punktów, z czego 4 skutecznym blokiem. W meczu z Kanadą podopieczni Belga Vitala Heynena pokazali klasę i potwierdzili, że w tym turnieju będą jednym z głównych faworytów do walki o medale. Są już tylko jeden mecz od awansu do strefy medalowej.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: zakończenie rozgrywek grupy A

Za nami już ostatnia kolejka rozgrywek fazy grupowej turnieju siatkarzy podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. W grupie A rywalizowali reprezentacji Polski i warto sprawdzić, jak ułożyły się losy tej rywalizacji. Ostatecznie to Polacy, mimo wpadki w meczu z Iranem, zajęli pierwsze miejsce w grupie, dzięki wygraniu kolejnych czterech spotkań. Drugie miejsce w tej grupie zajęli Włosi, trzecie Japończycy, a czwarte ostatni rywal biało-czerwonych – Kanada. To właśnie te reprezentacje awansowały do dalszej fazy turnieju i wystąpią w ćwierćfinałach. Na tym etapie rozgrywek z Igrzyskami pożegnały się dwa najsłabsze zespoły tej grupy, czyli Iran i Wenezuela, która okazała się prawdziwym outsiderem i zdobyła tylko jednego seta, w meczu z Polakami. Odpadnięcie Irańczyków można uznać za niespodziankę, a awans przegrali oni w ostatnim meczu z Japonią oraz wcześniej sensacyjnie przegrywając z Kanadą. Poniżej końcowa tabela grupy A:

 1. Polska (13 punktów, bilans setów 14:4)
 2. Włochy (11, 12:7)
 3. Japonia (8, 10:9)
 4. Kanada (7, 9:9)
 5. Iran (6, 9:11)
 6. Wenezuela (0, 1:15)

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: zakończenie rozgrywek grupy B

Do kolejnej wielkiej sensacji doszło w grupie B, gdzie z turniejem olimpijskim pożegnali się siatkarze reprezentacji Stanów Zjednoczonych, których można było uznawać za jednych z faworytów rozgrywek. Grupę tą wygrała reprezentacja Rosji, która w ostatnim meczu pokonała pewnie Tunezję 3:0. Drugie miejsce w grupie zdobyła Brazylia po zwycięstwie 3:2 z Francuzami. Na trzecim miejscu znalazła się Argentyna, która w decydującym meczu sensacyjnie pokonała Amerykanów 3:0. Ostatnie miejsce premiowane grą w ćwierćfinałach zajęła Francja, która w turniej weszła bardzo słabo. Ostatecznie z Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020 na tym etapie rozgrywek pożegnali się Amerykanie i Tunezyjczycy. Poniżej końcowa tabela grupy B:

 1. Rosja (12, 13:5)
 2. Brazylia (10, 12:8)
 3. Argentyna (8, 12:10)
 4. Francja (8, 10:10)
 5. USA (6, 8:10)
 6. Tunezja (0, 3:15)

Znamy pary ćwierćfinałów. Polska zagra z Francją

Znamy już pary ćwierćfinałów turnieju siatkarskiego na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Polacy w tej fazie rozgrywek spotkają się z Francuzami, którzy niespodziewanie w grupie B zajęli dopiero 4 miejsce. W ostatnim meczu między tymi zespołami lepsza okazała się Francja, a miało to miejsce w czerwcu podczas Ligi Narodów. Zapowiada się bardzo wyrównane spotkanie, ponieważ obie reprezentacje stawiane były przed turniejem w gronie faworytów do zdobycia medalu. Niestety jedna z nich pożegna się z imprezą jeszcze przed półfinałem.

W innych parach ćwierćfinałowych zagrają Włochy z Argentyną, Japonia z Brazylią oraz Kanada z Rosją. Mecze przewidziane są na 3 sierpnia. Mecz Polaków rozpocznie się już o 2:00 w nocy z poniedziałku na wtorek. Zwycięzca spotkania Polska – Francja w półfinale zmierzy się z lepszym z pary Włochy – Argentyna, więc w przypadku wygranej z Francuzami, Polacy mogą mieć stosunkowo prostą drogę do finału. Poniżej pary ćwierćfinałowe:
Polska – Francja

Włochy – Argentyna

Japonia – Brazylia

Kanada – Rosja

Półfinały rozegrane zostaną 5 sierpnia, a finał i mecz o 3 miejsce zaplanowano na 7 sierpnia.