Historia siatkówki na arenie międzynarodowej

Historia-siatkówki-na-arenie-międzynarodowej

Rozwój siatkówki w XX wieku

Piłka siatkowa obok piłki nożnej jest uważana przez wielu za sport narodowy. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ jest to jedna z najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin sportu. W kolejnych akapitach przedstawimy początki piłki siatkowej, pomysłodawców tej dyscypliny. Przypomnimy ważne turnieje w tej dyscyplinie oraz wrócimy wspomnieniami do wielkich chwil, jakie dostarczała nam reprezentacja Polski.

Żeby zrozumieć piękno tego sportu, trzeba cofnąć się nieco w czasie. Otóż historia siatkówki sięga XIX wieku. Jak to w wielu popularnych, zespołowych dyscyplinach sportu bywa, zazwyczaj wszystko ma swój początek w USA. Tak też było jeśli chodzi o piłkę siatkową. Kto wie, czy pasjonowalibyśmy się dziś w ogóle siatkówką gdyby nie osoba Williama Morgana. To właśnie ten amerykański trener odkrył zupełnie nieznaną do tej pory dyscyplinę sportu. Mało kto mógł przypuszczać, że piłka siatkowa, łącząca w sobie elementy koszykówki, tenisa ziemnego, badmintona i piłki ręcznej, jakiś czas później będzie cieszyła się taką popularnością.

Warto odnotować, że pierwszy mecz siatkówki rozegrano 7 lipca 1896 roku w Springfield w stanie Massachusetts. Ta dyscyplina sportu, ze względu na swoją innowacyjność spotykała się z coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok jej popularność rosła. Historia siatkówki zataczała coraz szersze kręgi.

Przełomowym momentem dla piłki siatkowej był XX wiek, a konkretnie czasy po II wojnie światowej. Wówczas rozwój tej dyscypliny nabiera jeszcze większego rozpędu. Widząc, tak jak wcześniej wspomniałem, rosnące zainteresowanie siatkówki, zdecydowano się zrobić kolejny krok w kierunku jej rozwoju. W związku z tym między 18 a 20 kwietnia 1947 roku powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Choć instytucję powołano do życia w Paryżu, to swoją siedzibę ma w Lozannie. Warto dodać, że organizacja ta zrzesza w swoich szeregach obecnie 222 członków.

Wracając do rywalizacji stricte sportowej odnotujmy, że już rok po powołaniu do życia FIVB organizacja ta zorganizowała pierwsze mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn (wygrana Czechosłowacji). Rok później FIVB poszła za ciosem i zdecydowała się, po raz pierwszy w historii, na organizację mistrzostw świata kobiet. Złoty medal wywalczyła wówczas ekipa ZSRR.

Był to jednak dopiero wstęp do tego, co czekało siatkówkę w kolejnych latach. Zgodnie z przyjętymi założeniami założycieli FIVB zmiany miały dotyczyć nie tylko zasad gry (do tej pory w każdej drużynie mogła występować nieograniczona liczba graczy). Rozgrywki przeszły metamorfozę również w innych aspektach. Zaczęła obowiązywać reguła trzech odbić, set wygrywała drużyna, której łączny wynik punktowy wynosił 15 punktów. Oczywiście z biegiem czasu to wszystko ulegało zmianom, tak samo jak na przestrzeni lat zmieniała się siatkówka. Wszystko po to, aby była ona jeszcze atrakcyjniejsza dla odbiorców.

Fenomen dyscypliny, która tak jak wspomnieliśmy narodziła się w Stanach Zjednoczonych polega na tym, że w każdej dekadzie istnienia dostarczała kibicom czegoś, co nie pozwalało oderwać od niej wzroku. Tak jak to miało miejsce w latach 70. i 80. XX wieku. W tym czasie siatkówkę na arenie międzynarodowej zdominowały ZSRR, Jugosławii, Japonii i Polski.


Czytaj także:


Igrzyska olimpijskie

Kibice w naszym kraju mają zapewne w pamięci historyczny sukces biało-czerwonych na igrzyskach olimpijskich w 1976. Mecze rozgrywane były w Montrealu. Polscy siatkarze prowadzeni przez wyśmienitego trenera Huberta Wagnera w finale wygrali 3:2 z ZSRR sięgając tym samym po pierwsze i jak na razie jedyne złoto igrzysk olimpijskich.

Mistrzostwa świata

Częściej polskich siatkarzy możemy oglądać na podium w mistrzostwach świata. Można powiedzieć, że w ostatnich latach biało-czerwoni mają monopol na medale na tej imprezie. I to te z najcenniejszego kruszcu. Dowodem tego, jak silne jest miejsce Polski w światowej siatkówce, jest niezachwiana od dłuższego czasu pozycja rankingu FIVB.

Inne turnieje międzynarodowe

Również inne turnieje z udziałem Polski na arenie międzynarodowej, dostarczają kibicom powodów do dumy. W przypadku imprez organizowanych corocznie, jak Liga Narodów, czy innych, takich jak występy w Pucharze Świata, czy Lidze Mistrzów, Polska może liczyć na medale w tych turniejach.

Rozwój siatkówki w XXI wieku

Siatkówka rozwija się bardzo dynamicznie, zasady gry wciąż ulegają zmianom (między innymi wydłużenie seta do osiągnięcia 25 punktów, czy wprowadzenie systemu Challange mającego rozstrzygać sporne sytuacje na parkiecie podczas gry). Wprowadzenie tych wszystkich zmian, ma na celu uatrakcyjnienie gry reprezentacji seniorskich.

Najlepsze drużyny siatkarskie na świecie

Siatkówka jest taką dyscypliną, w której poziom zarówno reprezentacyjny, jak i klubowy jest naprawdę wysoki. Mowa tutaj między innymi o Plus Lidze (ZAKSA Kędzierzyn-Kożle, Jastrzębski Węgiel) włoskiej Serie A (Cuccine Lube Civitanova, Perugia, Modena) czy rosyjskiej Superligi (Zenit Kazań, Dynamo Moskwa).

Gdzie siatkówka jest najpopularniejsza?

Biorąc pod uwagę to, jakim zainteresowaniem cieszy się siatkówka, należy powiedzieć, że jest ona popularna praktycznie na całym świecie. Polska, Włochy, Francja, Rosja w Europie. Japonia w Azji. Brazylia w Ameryce Południowej. Wszędzie tam, ludzie nie wyobrażają sobie życia bez siatkówki.