Obecne przepisy dotyczące ilości zawodników w siatkówce na Igrzyskach Olimpijskich
Najważniejsza sportowa impreza czterolecia – przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczną się za 219 dni. Jak zwykle przy tego typu imprezach kibice liczą na dużą liczbę medali reprezentantów Polski. Na pierwszy plan przy okazji medalowych szans biało-czerwonych urasta oczywiście piłka siatkowa. Warto w tym miejscu dodać, że po raz pierwszy od 16 lat na Igrzyskach Olimpijskich zobaczymy zarówno reprezentacje Polski w siatkówce kobiet, jak i mężczyzn. Reprezentacja Polski kobiet awans do Igrzysk Olimpijskich wywalczyła sobie w turnieju kobiet rozgrywanym w łódzkiej Atlas Arenie. Z kolei polscy siatkarze, którzy uznawani są za faworytów do olimpijskiego medalu, olimpijską kwalifikację wywalczyli podczas turnieju w Chinach. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najlepsze reprezentacje w przyszłym roku w turnieju olimpijskim zagrają na podstawie rankingu FIVB.
Nie od dziś wiadomo, że siatkówka to niezwykle emocjonująca i widowiskowa gra. Ranga tej dyscypliny wzrasta szczególnie podczas Igrzysk Olimpijskich. Wtedy zawodnicy walczą o każdą piłkę, bowiem każdy mecz toczy się na „styku”. Przy tak wyrównanej rywalizacji drużyny, jeśli wymaga tego sytuacja, muszą mieć możliwość wpuszczenia na boisko zawodnika na zmianę. Obecnie obowiązujące przepisy utworzone przez międzynarodową federację piłki siatkowej stwierdzają jasno, że podczas turnieju olimpijskiego kadra drużyn narodowych może liczyć 12 zawodników.
Przepisy dotyczące ilości zawodników na innych wielkich turniejach
Inaczej sprawa wygląda podczas rywalizacji w piłkę siatkową na turniejach rangi mistrzostw świata, mistrzostw Europy, czy siatkarskiej Ligi Narodów. W tym przypadku zasady gry są nieco łagodniejsze. We wspomnianych turniejach istnieje możliwość rozszerzenia liczby powołanych zawodników. FIVB wychodząc naprzeciw prośbom i opiniom siatkarzy i trenerów w związku z tą konkretną sytuacją, dopuszcza możliwość, że w turniejach rangi MŚ, ME i LN jest 14 graczy.
Dlaczego brak zmiany przepisów to problem
Brak zmiany przepisów ilości graczy stanowi nie lada problem. Jest on szeroko dyskutowany w środowisku siatkarskim. Zwłaszcza przy okazji tego typu imprezy, jaką są Igrzyska Olimpijskie. Zawodnicy w siatkówce w trakcie meczu czy długiego sezonu narażeni są na naprawdę spore przeciążenia organizmu. Widzieliśmy to nie raz na przykładzie reprezentacji Polski. Siatkarze reprezentacji Polski rozgrywający na przestrzeni sezonu po kilkadziesiąt spotkań są po prostu w pewnym momencie wyczerpani długim sezonem. W takich przypadkach, mając w perspektywie najważniejszą sportową imprezę czterolecia, drużyny powinny mieć możliwość skorzystania z większej liczby zawodników. I to nie tylko w jednym secie czy podczas zagrywki, ale także w całym meczu. Skorzysta na tym nie tylko skład zespołu, ale także cała siatkówka kobiet i mężczyzn.