Polska dominacja w ćwierćfinale Mistrzostw Europy. Rosjanie byli bez szans

polska po meczu z Rosja cwiercfinal me siatkowka

Polscy siatkarze prowadzeni przez Vitala Heynena w wielkim stylu awansowali do strefy medalowej tegorocznych Mistrzostw Europy. W spotkaniu ćwierćfinałowym nie dali żadnych szans Rosjanom i pewnie wygrali z nimi 3:0. Na wyżyny swoich możliwości wspięli się wszyscy Biało-Czerwoni, dzięki czemu meldują się w strefie medalowej i mogą jechać do Katowic, gdzie rozegrane zostaną półfinały i finałami. W katowickim spodku zmierzą się ze zwycięzcą meczu Czechy – Słowenia. Zapraszamy na podsumowanie meczu z Rosją. 

Mecz pod dyktando znakomitych Polaków

Ćwierćfinałowy mecz z Rosją od początku do końca prowadzony był pod dyktando znakomicie dysponowanych Polaków. Reprezentacja Rosji na Mistrzostwach Europy siatkarzy występuje w okrojonym składzie, dlatego to podopieczni Vitala Heynena byli zdecydowanymi faworytami. Jednak historia nauczyła nas tego, że mecze z Rosjanami zawsze są bardzo wyrównane i posiadają wiele podtekstów. 

Na szczęście w Gdańsku widać było różnicę poziomów. Już w pierwszym secie, który Polacy wygrali 25:14, widać było pełną kontrolę boiskowych wydarzeń. Od pierwszej piłki to Polacy dominowali i szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, które następnie tylko zwiększali. Zdecydowanie bardziej wyrównana była druga partia, która od początku do końca prowadzona była punkt za punkt. W drugiej części to Polacy osiągnęli nawet 5 punktów przewagi, jednak zabrakło im koncentracji, by utrzymać je do końca. Ostatecznie drugi set został wygrany przez Biało-Czerwonych 26:24. W ostatnim secie tego spotkania ponownie Polacy doskonale zaczęli i osiągnęli przewagę, dzięki której kontrolowali boiskowe wydarzenia. Ostatnia partia zakończyła się wynikiem 25:19, dzięki czemu po pewnym 3:0, nasi reprezentanci zameldowali się w półfinale Mistrzostw Europy. 

W polskiej kadrze nie było słabych punktów

W meczu Polski z Rosją w naszej kadrze nie było słabych punktów. Każdy z siatkarzy zagrał znakomicie, a wiodącymi postaciami ponownie byli Bartosz Kurek i Wilfredo Leon. Obaj zasłużyli na wzorowe oceny. Wilfredo Leon miał aż 83% skuteczności ataku w pierwszym secie oraz w kolejnych około 67%. Do tego znakomicie serwował i dobrze wyglądał w bloku, dzięki czemu prowadził Polaków do zwycięstwa. W grze wtórował mu Bartosz Kurek, który również był wiodącym zawodnikiem. Oprócz znakomitej gry dokładał również ambicję i był prawdziwym liderem. 

Na przestrzeni całego meczu bardzo dobrze wyglądali również Piotr Nowakowski i Jakub Kochanowski, którzy znakomicie spisywali się w ataku i dokładali swoje punkty blokiem. Znów pewny w rozegraniu był Fabian Drzyzga, który wielokrotnie potrafił zaskoczyć Rosjan i wyprowadzać swoich kolegów na czyste pozycje do ataku. Już tradycyjnie coraz lepiej wyglądał kapitan polskiej kadry – Michał Kubiak. Swój najlepszy dotychczas mecz na Mistrzostwach Europy zanotował Paweł Zatorski, a doskonale grali również Mateusz Bieniek i Damian Wojtaszek. Na boisku pojawił się również Grzegorz Łomacz, jednak był na nim za krótko, by go ocenić. 

W meczu o finał z Czechami lub Słowenią

Polscy siatkarze są już w półfinale i mogą spokojnie czekać na swojego rywala na tym etapie rozgrywek. Wyłoniony zostanie on z pary ćwierćfinałowej, w której zmierzą się Czesi i Słoweńcy. Mecz zostanie rozegrany w Ostrawie, jednak jego faworytem powinni być goście. Gospodarze to jednak drużyna, która do tej pory sprawiła największą sensację na tym turnieju i na etapie 1/8 Mistrzostw Europy wygrała 3:0 z Francją, czyli aktualnymi Mistrzami Olimpijskimi. Dla Czechów na pewno to najlepszy występ na przestrzeni ostatnich lat. Słoweńcy natomiast to aktualni Wicemistrzowie Europy, którzy ponownie powinni być groźni i chcą włączyć się do walki o medale. 

Mecze półfinałowy z udziałem Polaków odbędzie się w katowickim Spodku 18 września, a jego początek przewidziano na 20:30. W drugim półfinale są już obrońcy tytułu – Serbowie, którzy tego samego dnia spotkają się ze swoim przeciwnikiem. Zostanie on wyłoniony z meczu Włochy – Niemcy. Wielki finał i mecz o trzecie miejsce zostaną rozegrane również w Katowicach 19 września. 

Dotychczasowe wyniki fazy pucharowej

Poniżej przedstawiamy dotychczasowe wyniki fazy pucharowej Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn:

Wyniki 1/8 Mistrzostw Europy:

 • Rosja – Ukraina 3:0
 • Polska – Finlandia 3:0
 • Holandia – Portugalia 3:2
 • Serbia – Turcja 3:2
 • Włochy – Łotwa 3:0
 • Niemcy – Bułgaria 3:1
 • Słowenia – Chorwacja 3:1
 • Francja – Czechy 0:3

1/4 Mistrzostw Europy:

 • Holandia – Serbia 0:3
 • Polska – Rosja 3:0
 • Włochy – Niemcy mecz 15.09
 • Słowenia – Czechy mecz 15.09