Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska – Włochy

Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska - Włochy

Po falstarcie w pierwszym meczy grupowym Igrzysk Olimpijskich, Polacy już po dwóch dniach mieli szansę do rehabilitacji. W pierwszym spotkaniu nieoczekiwanie przegrali oni 2:3 z Iranem i w kolejnym meczu nie mogli pozwolić sobie już na stratę punktów. Kolejnym przeciwnikiem biało-czerwonych był teoretycznie najgroźniejszy w grupie zespół Włoch. Na szczęście podopieczni Vitala Heynena potwierdzili to, kto jest jednym z głównych faworytów do medalu olimpijskiego i pewnie pokonali Włochów 3:0. Zapraszamy na krótką relację z tego meczu.

Polska – Włochy: mecz jednego zespołu

Warto przypomnieć, że w pierwszym spotkaniu grupowym Włosi pokonali 3:2 Kanadę i to oni przystępowali do meczu z Polakami w lepszych humorach. Nawet pomimo tego, że w ostatnich trzech meczach pomiędzy tymi zespołami zdecydowanie lepsi okazywali się Polacy. Podstawieni pod ścianą podopieczni Vitala Heynena stanęli na wysokości zadania i już od początku dyktowali warunki gry na parkiecie. Efektem tego było pewne zwycięstwo pierwszego seta 25:20. Polaków do zwycięstwa w pierwszej partii poprowadzili dobrze dysponowani Wilfredo Leon i Bartosz Kurek. Niestety w spotkaniu tym ponownie nie mógł wziąć udziału kontuzjowany Michał Kubiak. Sztab medyczny reprezentacji wierzy, że kapitan polskiej kadry powinien być dostępny do gry już za kilka dni.

W drugim secie gra się znacznie wyrównała i do końca obie drużyny mogły przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Ostatecznie set ten był grany na przewagi, a zwycięstwo odnieśli Polacy 26:24. Porażka w tej partii podłamała Włochów i jednocześnie uskrzydliła biało-czerwonych, którzy w kolejnej partii ponownie dominowali od początku do końca i pewnie pokonali Włochów 25:20. Tym samym przypieczętowali zwycięstwo za 3 punkty i zrehabilitowali się za wpadkę z Iranem. Mocno wierzymy, że mecz z Azjatami był efektem słabszej dyspozycji, która ma prawo przydarzyć się podczas turnieju, jednak już nie powróci.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: Sytuacja w grupie Polaków

Jak wygląda sytuacja w grupie A w turnieju siatkówki na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 po dwóch kolejkach? Za nami już 2 z 5 meczów grupowych. Po pierwszej porażce Polacy pozbierali się i zdobyte 3 punkty w meczu z Włochami sprawiły, że obecnie zajmują oni 3 miejsce w grupie, które jest premiowane awansem. Przypomnijmy, że z dwóch grup wychodzą po 4 najlepsze zespoły, które następnie zagrają w ćwierćfinałach na krzyż, czyli pierwszy z grupy A z czwartym z gruby B itd. Polacy wciąż mają szansę na zajęcie pierwszego miejsca w grupie, jednak do końca muszą już pewnie wygrać wszystkie mecze i muszą liczyć na wpadkę i stratę punktów Irańczyków.

Nieoczekiwanym liderem polskiej grupy jest Japonia, która po zwycięstwach z Wenezuelą i Kanadą ma 6 punktów. Na drugim miejscu plasuje się Iran z 5 oczkami, ponieważ w kolejnym meczu pewnie poradził sobie z Wenezuelą. Polska zajmuje trzecie miejsce z 4 punktami, a kolejne miejsca zajmują kolejno Włosi, Kanadyjczycy i zdecydowanie najsłabsi w rywalizacji Wenezuelczycy. W grupie B, która rozgrywa równolegle swoje mecze, liderem pozostają Rosjanie, którzy z kompletem punktów wyprzedzają Brazylijczyków. Wydaje się, że to zespoły, które powinny rozstrzygnąć między sobą zwycięstwo w tej grupie,a o dwa pozostałe miejsca premiowane awansem powalczą Amerykanie, Francuzi i Argentyńczycy.

Statystyki meczu z Włochami

Warto zwrócić jeszcze uwagę na statystyki polskich reprezentantów z meczu z Włochami. Najlepiej punktującym zawodnikiem był Wilfredo Leon, który w trzech setach zdobył 18 punktów. Cztery punkty mniej zdobył Bartosz Kurek, który grał na 60% skuteczności w ataku. Swoje 9 punktów dołożył Aleksander Śliwka, a po 5 punktów zdobyli środkowi Mateusz Bieniek i Piotr Nowakowski. Polską zdobycz punktowa uzupełniają pojedyncze zdobycze Fabiana Drzyzgi oraz Jakuba Kochanowskiego. Na parkiecie w meczu z Włochami mogliśmy zobaczyć jeszcze libero Pawła Zatorskiego oraz Łukasza Kaczmarka i Michała Kubiaka, który wszedł na jedno przyjęcie, mimo niepełnego przygotowania do gry. Prawdopodobnie już w meczu z Wenezuelą będzie mógł zagrać w większym wymiarze czasowym. Najlepiej punktującymi Włochami w meczu z Polakami byli Alessandro Michieletto i Osmany Juantorena, którzy zdobyli po 9 punktów.

Z kim zagrają siatkarze w kolejnym meczu?

Kolejny mecz na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 podopieczni Vitala Heynena rozegrają już w środę, a początek przewidziano na 9:25. Rywalem biało-czerwonych będą Wenezuelczycy i oczekujemy pewnego zwycięstwa za trzy punkty. W pozostałych meczach tej kolejki zagrają ze sobą Kanada z Iranem oraz reprezentacja gospodarzy Igrzysk – Japonia z Włochami. W grupie B hitowo zapowiada się starcie pomiędzy Brazylią i Rosją, które może rozstrzygnąć o zajęciu pierwszego miejsca w tej fazie rozgrywek. W kolejnych spotkaniach w fazie grupowej Polacy zagrają jeszcze z Japonią i Kanadą.