Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska – Wenezuela

Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 - Polska Wenezuela

Za nami trzecia kolejka fazy grupowej w turnieju siatkówki mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. 28 lipca nasi reprezentacji zmierzyli się w godzinach porannych z outsiderem grupy – reprezentacją Wenezueli – i pewnie pokonali ją 3:1, choć nie obyło się bez małych problemów w trzecim secie. Zwycięstwo cieszy tym bardziej, że pozwoliło Polakom awansować na pozycję lidera grupy A na dwie kolejki przed końcem rozgrywek fazy grupowej. Zapraszamy na krótką relację z tego spotkania.

Polska – Wenezuela: zwycięstwo zgodnie z planem

W meczu z Wenezuelą zdecydowanym faworytem spotkania byli Polacy, choć na turnieju w Tokio pokazali już, że potrafią zagrać poniżej swoich oczekiwań. Mecz jednak zaczął się po myśli Polaków, którzy pierwsze dwie partie wygrali ze znaczną przewagą, kolejno 25:16 i 25:13. Na parkiecie widać było znaczną różnicę w umiejętnościach obu zespołów, zarówno w koncepcie gry oraz w przygotowaniu technicznym. Wenezuelczycy na tych Igrzyskach nie zdobyli jeszcze seta i wszystko zapowiadało to, że podobnie będzie w meczu z Polakami. W ich grze wkradło się jednak rozprężenie i w trzecim secie to przeciwnicy z Ameryki Południowej doszli do głosu. Ostatecznie zdobyli oni pierwszego seta na tym turnieju i przez moment mogli uwierzyć w to, że zdołają ugrać z Polakami coś więcej. Dziwić mogą zwłaszcza rozmiary porażki w tym secie, ponieważ Polacy przegrali go do 18. W kolejnym secie podopieczni Belga Vitala Heynena pokazali jednak swoją klasę i rozgromili Wenezuelę 25:15, czym przypieczętowali swoje drugie zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Po wyniku 3:1 z Wenezuelą dopisali do swojego dorobku kolejne 3 punkty.

W meczu z Wenezuelą zagrali siatkarze rzadziej eksploatowani

Mecz z Wenezuelą był szansą na to, aby Vital Heynen dał zagrać mniej eksploatowanym do tej pory siatkarzom na tych Igrzyskach. W pierwszej szóstce na parkiecie pojawili się między innymi Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, czy też powracający do zdrowia kapitan polskiej kadry – Michał Kubiak. Rezerwowi spisali się bardzo dobrze, a szczególnie imponować mogła forma Kamila Semeniuka, który był najlepiej punktującym zawodnikiem w tym spotkaniu. Siatkarz ZAKSY zdobył w meczu z Wenezuelą 24 punkty. Dobrze spisali się również Mateusz Bieniek z 13 punktami i Jakub Kochanowski z 12 punktami. Michał Kubiak zaliczył 9 punktów, a Łukasz Kaczmarek 7. Do tego ostatniego trener Vital Heynen mógł mieć najwięcej pretensji i w trzecim secie w jego miejsce na parkiecie pojawił się niezawodny Bartosz Kurek, który w ostatniej partii wniósł wiele spokoju i skuteczności do gry Polaków.

Igrzyska Olimpijskie 2020: siatkarze na prostej do wygrania grupy

Zwycięstwo za trzy punkty w meczu z Wenezuelą oraz korzystny układ innych spotkań w grupie sprawiły, że po  trzeciej kolejce to Polacy zostali liderami grupy A. Oznacza to, że w tabeli wyprzedzili oni swoich pogromców z pierwszego spotkania, czyli reprezentację Iranu oraz gospodarzy z Japonii. Iran niespodziewanie i dość gładko przegrał z Kanadę 0:3, a reprezentacja gospodarzy nie dała rady faworyzowanym Włochom, którzy wygrali 3:1. Warto przypomnieć, że z grupy do ćwierćfinałów awansują cztery najlepsze drużyny. Poniżej tabela grupy A po 3 z 5 kolejek:

 1. Polska (7 punktów, bilans setów 8:4)
 2. Japonia (6, 7:4)
 3. Iran (5, 6:5)
 4. Włochy (5, 6:6)
 5. Kanada (4, 6:6)
 6. Wenezuela (0, 1:6)

Japonia kolejnym rywalem Polaków

W kolejnym spotkaniu reprezentacji Polski zmierzą się z Japończykami, którzy są gospodarzami tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Będzie to rywalizacja dwóch najlepszych do tej pory zespołów w grupie A. Mecz odbędzie się w piątek 30 lipca o godzinie 7:20. Zdecydowanym faworytem tego meczu będą Polacy, którzy od początku deklarują, że do Tokio przylecieli po medal, najlepiej złoty. W ciągu pięciu ostatnich lat reprezentacje te grały ze sobą pięciokrotnie, tym raz w czerwcu tego roku i Polska wygrała wszystkie mecze, tracąc w nich zaledwie dwa sety. Trzymamy kciuki, aby podobnie było w najbliższy piątek. W pozostałych meczach tej kolejki Kanada zagra z Wenezuelą, a Włosi z Iranem.

Jak wygląda sytuacja w grupie B?

W grupie B toczy się rywalizacja o to, z kim zagrają Polacy w ćwierćfinale Igrzysk, bo raczej nikt nie ma wątpliwości co do tego, że powinni do niego awansować. Jak obecnie wygląda sytuacja w tej grupie? W minionej kolejce doszło do hitowego starcia pomiędzy Brazylią i Rosjanami, które zdominowali ci drudzy i pewnie pokonali głównych faworytów imprezy 3:0. W pozostałych meczach Amerykanie wygrali 3:1 z Tunezją, a Francuzi niespodziewanie ulegli po zaciętym meczy Argentyńczykom 2:3. W najbliższy piątek w grupie B dojdzie do kolejnych hitów, ponieważ Brazylia zmierzy się z USA, a Rosjanie z Francuzami. W ostatnim meczu tej kolejki Argentyna podejmie teoretycznie najsłabszą w grupe Tunezję. Poniżej tabela grupy B po 3 z 5 kolejek:

 1. Rosja (9, 9:2)
 2. USA (6, 7:4)
 3. Brazylia (5, 6:5)
 4. Francja (4, 5:6)
 5. Argentyna (3, 6:8)
 6. Tunezja (0, 1:9)