Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska – Japonia

Igrzyska Olimpijskie 2020: Polska - Japonia

Za nami kolejne spotkanie polskich siatkarzy podczas turnieju rozgrywanego w ramach Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Po sensacyjnej porażce w pierwszy meczu z Iranem, w kolejnych spotkaniach podopieczni Vitala Heynena wrócili na właściwe tory. Tym razem pokonali 3:0 gospodarzy z Japonii i tym samym umocnili się na pozycji lidera grupy A oraz zapewnili sobie awans do ćwierćfinału Igrzysk.

Polska – Japonia: pewne zwycięstwo polskich siatkarzy

Zdecydowanym faworytem tego spotkania byli Polacy, którzy nie przegrali z Japończykami już od kilku lat. W czerwcu tego roku w ramach Ligi Narodów pokonali Azjatów 3:0 i wynik ten również powtórzyli w 4 kolejce grupy A podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Do tego spotkania Polacy przystępowali z pierwszego miejsca w tabeli grupy A, a Japończycy byli tuż za nimi. Biało-czerwoni nie mogli liczyć na taryfę ulgową i cały mecz był bardzo wyrównany. Mimo, że Polacy wygrali 3:0, to w każdym z setów musieli wznieść się na maksimum swoich umiejętności, a o końcowym zwycięstwie decydowało większe doświadczenie oraz detale siatkarskie.

Pierwszy set Polacy wygrali 25:22. Od początku tej partii lepiej w mecz weszli biało-czerwoni, którzy jednak zostali dogonieni pod koniec meczu. Japończycy doprowadzili nawet do remisu 19:19, ale końcówka bezsprzecznie należała do podopiecznych Belga Vitala Heynena. Drugi set od początku do końca prowadzony był pod dyktando Polaków, którzy tę partię wygrali 25:21. Najwięcej problemu Polakom rywale sprawili w trzecim secie. Mniej więcej w połowie tej partii to Japończycy wyszli na prowadzenie i prowadzili już 20:18, jednak ponownie końcówka należała do naszych siatkarzy, którzy ostatecznie wygrali na przewagi 26:24. Dzięki temu umocnili się na miejscu lidera grupy A i zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Wilfredo Leon najlepiej punktującym graczem meczu

Od początku było wiadomo, że Japończycy tanio skóry nie sprzedadzą, zwłaszcza w meczu u siebie podczas Igrzysk Olimpijskich. W spotkaniu z Azjatami trochę gorzej zaprezentował się Bartosz Kurek, który zdobył 11 punktów. Na szczęście rolę liderów kadry przejęli na swoje barki inni zawodnicy. Najlepiej punktującym siatkarzem spotkania był Wilfredo Leon, który ostatecznie zdobył 17 punktów. Cztery punkty mniej na swoim koncie zanotował Aleksander Śliwka, a 11 punktów, podobnie jak Kurek, zdobył środkowi Jakub Kochanowski. Mecz był toczony w rwanym tempie i widać, że Polacy mają jeszcze sporo możliwości. Wierzymy w to, że aktywują się one na dalszym etapie rozgrywek, począwszy od ćwierćfinału.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: sytuacja w polskiej grupie

Za nami 4 kolejka rozgrywek grupy A w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Poza meczem Polaków z Japonią, w kolejce tej rozgrywane były jeszcze dwa kolejne mecze. W pierwszym z nich Kanada nie dała żadnych szans Wenezueli i wygrała z jej reprezentantami 3:0. Dużo bardziej emocjonująco zapowiadał się kolejny mecz, pomiędzy Włochami i Iranem, które wciąż walczą o awans do ćwierćfinału Igrzysk. Najbardziej wyrównany był pierwszy set, w którym reprezentanci Italii wygrali 30:28. Ostatecznie mecz ten zakończył się zwycięstwem Włochów 3:1, czym praktycznie zapewnili sobie oni wyjście z drugiego miejsca w grupie, ponieważ w ostatnim meczu zmierzą się z Wenezuelą.

Poniżej tabela grupy A po 4 z 5 kolejek:

 1. Polska (10 punktów, bilans setów 8:4)
 2. Włochy (8, 9:7)
 3. Kanada (7, 9:6)
 4. Japonia (6, 7:7)
 5. Iran (5, 7:8)
 6. Wenezuela (0, 1:12)

Z Kanadą w ostatnim meczu grupowym

W ostatnim meczu fazy grupowej Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 polscy siatkarze zmierzą się z reprezentacją Kanady. Obecnie Kanadyjczycy znajdują się na trzecim miejscu w grupie i są już bardzo blisko awansu do ćwierćfinału. Wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce, w której Kanadyjczycy będą chcieli ugrać z Polakami chociaż punkt. Zdecydowanym faworytem tego spotkania będą biało-czerwoni, którzy są na fali wznoszącej w trakcie tych Igrzysk Olimpijskich. Ponadto na 5 ostatnich spotkań z Kanadą 5 wygrali i stracili w nich zaledwie 2 sety. Do ostatniej potyczki między zespołami doszło w czerwcu podczas rozgrywek Ligi Narodów. Tam również Polacy pewnie pokonali przeciwników 3:0 i nie mielibyśmy nic przeciwko, żeby podobny scenariusz sprawdził się w najbliższym meczu. Spotkanie zostanie rozegrane w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 2:00.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: sytuacja w grupie B

Za nami również kolejne spotkania grupy B Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, w której wyłoniony zostanie rywal dla Polaków w meczu ćwierćfinałowym. W pierwszym meczu 4 kolejki w grupie B Brazylijczycy spotkali się z Amerykanami. W mecz lepiej weszli ci drudzy, którzy wygrali pierwszego seta 32:30. W kolejnych trzech partiach lepiej spisali się gracze z Ameryki Południowej, którzy ostatecznie wygrali 3:1. W drugim meczu tej grupy doszło do małej niespodzianki, ponieważ Argentyna straciła punkt w meczu z outsiderem z Tunezji, czym mocno skomplikowała sobie sytuację przed ostatnią kolejką. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Argentyny. W ostatnim, hitowym starciu zmierzyły się ze sobą reprezentacje Rosji oraz Francji. Postawieni pod ścianą Francuzi wygrali 3:1 z niepokonaną do tej pory Rosją. W ostatniej kolejce tej grupy Brazylia zagra z Francją, Rosja z Tunezją, a USA z Argentyną.

Poniżej tabela grupy B po 4 z 5 kolejek:

 1. Rosja (9, 10:5)
 2. Brazylia (8, 9:6)
 3. Francja (7, 8:7)
 4. USA (6, 8:7)
 5. Argentyna (5, 9:10)
 6. Tunezja (0, 3:12)